| et |      
Kes me oleme? P rubriik

Suurest leidurist kokkuvõtlikult

Thomas Alva Edison (11.02.1847-18.10.1931) oli Ameerika leiutaja, teadlane ja ärimees, kes arendas välja mitmeid seadmeid, mis mõjutasid elu terves maailmas. Tema tuntuimate leiutiste hulka kuuluvad fonograaf, kinofilmide kaamera, pikaajaliselt põlev elektripirn. Edisoni võib nimetada üheks produktiivseimaks leiutajaks läbi ajaloo, tema nimele on USA registreeritud 1093 patenti. Teda on hinnatud just arvukate leiutiste poolest, mis panustasid massikommunikatsiooni eriti telekommunikatsiooni.

Thomas Alva Edison oli oma vanemate viimane - seitsmes laps. Koolis olid noore Edisoni mõtted sageli hajevil, tema õpetajat Reverent Englet kuuldi Edisoni nimetamas "riknenuks". See lõpetas Edisoni kolme kuulise ametliku koolitee, edaspidi jäi ta koduõppele oma ema käe all.

Esimese patendi taotles Edison elektrilisele hääle salvestajale, mis oli mõeldud institutsioonidele nagu Kongress hääletamiste läbiviimise kiirendamiseks. Paraku oli see leiutis äriline läbikukkumine. Selle tulemusena lubaski Edison endale, et leiutab tulevikus ainult asju, mis on teatud sihtgruppidele kasulikud.

Ta jätkas oma tööd seoses telegraafi puudutavate leiutistega ja arendas välja oma esimese eduka masina – täiustatud börsitelegraafi. Selle leiutise eest maksti Edisonile 40 000 dollarit, mis aitas tal avada oma esimese personaalse labori. Tema järgmisest laboratooriumist sai eeskuju mitmete modernsete uurimiskeskuste loomiseks.

Thomas Edisoni rahvusvahelisele kuulsusele pani aluse õhuke fooliumplaadimängija - esimene masin, mis suudab lindistada ning reprodutseerida heli.

Järgmiseks võttis Edison ette oma suurima väljakutse – arendada välja praktiline hõõguv elektrivalgus. Tema lõplik saavutus ei olnud ainult elektrivalguse leiutamine, vaid kogu süsteemi välja arendamine praktiliseks, turvaliseks ning ökonoomseks koduseks tarbeks. Pärast pooltteist aastat tööd oli edu saavutatud – hõõglamp karboniseeritud hõõgniidiga põles 13.5 tundi.
Peale elektritööstuse rajamist, suundus ta taas fonograafidega tegelema, arendades ning tootes neid nii koduseks kui ka ettevõtluse tarbeks. Muutes plaadimängija praktiliseks, lõi ning rajas teed salvestamistööstusele.

tagasi

Lustakaid seiku Edisonist

Kui Edison oli viieteistaastane poiss, oli ta tööl telegraafioperaatorina. Ta pidi olema tööl õhtul kella seitsmest hommikul kella seitsmeni ning andma iga tunni tagant signaali, mis tõestaks, et ta pole uinunud. Signaalid tulid hämmastamapaneva täpsusega. Ühel ööl juhtus sinna inspektor ja nägi Edisoni tugitoolis magamas.
Inspektor oli just valmis Edisoni ärkvele raputama, kui tema tähelepanu äratas mehhanism telegraafiaparaadi juures laual. Ta otsustas oodata, et näha, mis juhtub. Kui kellaosuti seisis täistunnil, hakkas instrument tööle. Üks kang avas telegraafivõtme, teine aga saatis teele signaali.
Inspektor haaras poisist kinni, raputas ta ärkvele ja ajas uksest välja. Selles ongi põhjus, miks esimene Edisoni arvukatest leiutistest alatiseks patenteerimata jäi.

*  *  *

Edison hindas kõike dollarites. Kuulates oma sõbra viiulimängu, sõnas ta vaimustunult: "Täna oled sa kahte tuhandet dollarit väärt."
Berliinis hiigelsuurt jõumasinat nähes tundis ta huvi, kui palju raha toob sisse selle masina iga pööre.
Ka teda ennast hinnati dollarites. 1923. a. kirjutas "New York Times": "On olemas inimaju, mis kujutab endast suurt väärtust. Äri- ja tööstusmaailmas hinnatakse teda 15 miljardile dollarile. Miljardile, mitte miljonile!..."

*  *  *

Edison kaebas ükskord Einsteinile: "Kuidagi ei suuda leida endale abilist, iga päev käivad noored inimesed, kuid ükski ei sobi."
"Kuidas te määrate kindlaks kandidaatide sobivuse?" huvitus Einstein.
Leidur näitas talle küsimustelehte ja ütles: "Kes vastab nendele küsimustele, sellest saabki minu abiline."
"Kui suur on New Yorgi ja Chicago vahekaugus miilides?" luges Einstein ja vastas: "Tuleb vaadata raudteeteatmikust. Millest valmistakse roostevaba terast? Seda saab teada metallograafia käsiraamatust."
Niimoodi vaatas ta läbi kõik küsimused ja teatas siis: "Ära ootamata eitavat vastust, võtan oma kandidatuuri ise maha."
 

tagasi

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee