| et |      
Kes me oleme? P rubriik Suurest leidurist kokkuvõtlikult

Suurest leidurist kokkuvõtlikult

Thomas Alva Edison (11.02.1847-18.10.1931) oli Ameerika leiutaja, teadlane ja ärimees, kes arendas välja mitmeid seadmeid, mis mõjutasid elu terves maailmas. Tema tuntuimate leiutiste hulka kuuluvad fonograaf, kinofilmide kaamera, pikaajaliselt põlev elektripirn. Edisoni võib nimetada üheks produktiivseimaks leiutajaks läbi ajaloo, tema nimele on USA registreeritud 1093 patenti. Teda on hinnatud just arvukate leiutiste poolest, mis panustasid massikommunikatsiooni eriti telekommunikatsiooni.

Thomas Alva Edison oli oma vanemate viimane - seitsmes laps. Koolis olid noore Edisoni mõtted sageli hajevil, tema õpetajat Reverent Englet kuuldi Edisoni nimetamas "riknenuks". See lõpetas Edisoni kolme kuulise ametliku koolitee, edaspidi jäi ta koduõppele oma ema käe all.

Esimese patendi taotles Edison elektrilisele hääle salvestajale, mis oli mõeldud institutsioonidele nagu Kongress hääletamiste läbiviimise kiirendamiseks. Paraku oli see leiutis äriline läbikukkumine. Selle tulemusena lubaski Edison endale, et leiutab tulevikus ainult asju, mis on teatud sihtgruppidele kasulikud.

Ta jätkas oma tööd seoses telegraafi puudutavate leiutistega ja arendas välja oma esimese eduka masina – täiustatud börsitelegraafi. Selle leiutise eest maksti Edisonile 40 000 dollarit, mis aitas tal avada oma esimese personaalse labori. Tema järgmisest laboratooriumist sai eeskuju mitmete modernsete uurimiskeskuste loomiseks.

Thomas Edisoni rahvusvahelisele kuulsusele pani aluse õhuke fooliumplaadimängija - esimene masin, mis suudab lindistada ning reprodutseerida heli.

Järgmiseks võttis Edison ette oma suurima väljakutse – arendada välja praktiline hõõguv elektrivalgus. Tema lõplik saavutus ei olnud ainult elektrivalguse leiutamine, vaid kogu süsteemi välja arendamine praktiliseks, turvaliseks ning ökonoomseks koduseks tarbeks. Pärast pooltteist aastat tööd oli edu saavutatud – hõõglamp karboniseeritud hõõgniidiga põles 13.5 tundi.
Peale elektritööstuse rajamist, suundus ta taas fonograafidega tegelema, arendades ning tootes neid nii koduseks kui ka ettevõtluse tarbeks. Muutes plaadimängija praktiliseks, lõi ning rajas teed salvestamistööstusele.

tagasi

Saurus CMS @ Veebimajutus.ee